ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Νομοθεσία για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και το διδακτικό προσωπικό της.
Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
  1. Διεξαγωγή σε εθνικό επίπεδο εξετάσεων διαγνωστικού χαρακτήρα για τους/τις μαθητές/τριες της ΣΤ' τάξης των Δημοτικών σχολείων και της Γ' τάξης των Γυμνασίων.

2. Καθορισμός πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων υποψηφίων Επαγγελματικών Λυκείων και Πρότυπων Επαγγελματικών Λυκείων για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σχολικού έτους 2024 - 2025.

3. Λήξη μαθημάτων σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διδακτικού έτους 2023-2024.

4. Πανελλαδικές εξετάσεις 2024 Γενικού Λυκείου (ΓΕΛ).

5. Καθορισμός των «Γραπτώς Εξεταζόμενων» μαθημάτων στις απολυτήριες εξετάσεις της Δ' τάξης των Λυκείων των ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. στο πλαίσιο της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας, της εξεταστέας ύλης και του τρόπου αξιολόγησης αυτών

κατά το σχολικό έτος 2023-2024 βάσει του άρθρου 9 του ν. 4692/2020 (Α' 111).